piątek, 1 września 2017

10 powodów dlaczego powinieneś przeczytać Replikę Lauren Oliver.

Nowy post o całkiem nowej książce. Dziękuję Wydawnictwu Otwartemu za egzemplarz a wam za każdy komentarz.

Replika - Lauren Oliver
Wydawnictwo Otwarte(Moondrive)
Data wydania: 2017

1 OKŁADKA
A raczej okładki. Książka jest ciekawie zbudowana. Mamy dwie książki w jednej. Z niebieskiej strony mamy opowieść Gemmy a żółta opisuje wydarzenia widziane okiem Liry. Jestem tym zachwycona. To pierwsza tego typu książka, nie licząc nowej wersji Zmierzchu pani Meyer. Jednak tu mamy fajną możliwość fotografowania. Jak nam pasuje i która bohaterka bardziej przypadła nam do gustu. Rewelacja!


2. KLIMAT
Jest niesamowity! Ja wręcz kocham książki Lauren Oliver. Są często ponure i może zbyt przytłaczające ale trzymają w napięciu. Klimat jest tu odczuwalny. Strach Liry i niepewność Gemmy tylko dokładają mu smaku. Jeszcze ta aura tajemniczości dodaje uroku tej książce.


3. HISTORIA
Książka zawiera tą samą historię ale widzianą oczyma dwóch bohaterek. Gemmę poznajemy w szkole. Ma nadwagę i zero przyjaciół. Kiedy okazuje się, że wulyjazd na który się tak szykowała, nie wypali, ucieka z domu i jedzie wprost w ramiona kłopotów. Na swojej drodze pozna tajemniczą Lirę i jej towarzysza, którzy będą potrzebować jej pomocy.
Lira jest repliką. Żyje w klinice Haven wraz z innymi klonami. Wszyscy są obiektami do eksperymentów i badań. Kiedy wybucha pożar, Lira wydostaje się na zewnątrz wraz ze swoją przyjaciółką i męską repliką. Nowy świat rzuci ich w kierunku niebezpieczeństwa.


4. GEMMA
To krucha dziewczyna. Wiecznie choruje i ma kompleksy. W szkole ma tylko jedną przyjaciółkę. Podoba mi się przemiana tej bohaterki. Z zagubionej i wiecznie zakompleksionej dziewczynki wyrasta nowa wojowniczka. Fakty, które spadają na nią niczym grom z jasnego nieba, są straszne ale Gemma zbiera się w sobie i postanawia się nie załamywać. Mimo tego czego się dowiaduje o sobie samej, pragnie normalnego życia i niesie pomoc potrzebującym. To bardzo dzielna dziewczyna.


5. LIRA
Jest od samego początku przekonana o swojej słabości. Jednak nie boi się uciec, gdy nadchodzi moment. Z początku jest przerażona życiem poza kliniką ale stopniowo zaczyna rozumieć złe zamiary tego miejsca. Stara się być silna. W chwili gdy dowiaduje się o sobie przerażającej prawdy, jest załamana. Ale są przy niej nowi przyjaciele. Myślę, że Lira jest słabsza psychicznie od Gemmy przez to co robili z nią pseudolekarze w klinice. Wmawiali jej słabość i zatruli jej organizm straszną chorobą. Jednsk to Lira zyskała moją większą sympatię. Może dlatego, że w pewnych sprawach jesteśmy tak podobne.


6. SPOSÓB CZYTANIA
To specyficzna książka. Można ją czytać na trzy sposoby. Najpierw poznać historię Gemmy albo Liry i na odwrót. Albo czytać na przemian według sprytnych oznaczeń na stronach. To bardzo ciekawe doświadczenie. Pozwala nam wcielać się równocześnie w dwie postaci.


7. UCZUCIE
Właściwie są tu uczucia ale nie powiem o nich gdyż zdradzę zbyt wiele. Skupię się na odczuciach dwóch głównych bohatwrek. Gemma jest inna. Ma nadwagę i cierpi na brak przyjaciół. Jedynie może liczyć na swoją przyjaciółkę April. Dziewczyna jest wiecznie chora i bardzo delikatka. Tak bardzo, że jej rodzice w obawie o jej zdrowie trzymają ją pod kloszem. Gemma jest zrospaczona gdy okazuje się, że nie pojedzie na wyczekiwane wakacje. Będąc wraz z tą bohaterką czułam czasem zdenerwowanie nią samą. Wydawała mi się z początku męcząca. Ale po kilku chwilach z nią postarałam się zrozumieć. Dziewczyna jest wściekła i zdesperowana aby poznać prawdę o pewnym tajemniczym miejscu. Do tego stopnia,że mimo swej niezdarności i strachu, zapuszcza się blisko wyspy Haven. Wtedy dzieją się straszne rzeczy.
Lira jest repliką. Stworzoną w sekretnej klinice Haven. Żyje wraz z dziesiątkami klonów. Nie wie co przyniesie nowy dzień. Zewnętrzny świat jest dla niej obcy. Nie potrafi podstawowych rzeczy chociaż jako jedyna umie czytać. Wszyscy traktują ją jak dziwadło. Nie okazują uczuć. Kiedy wybucha pożar, który wysadza jej dotychczasowy dom w powietrze a ona wraz z dwiema replikami wydostaje się poza mury kliniki, Lira staje się bezradna. Jednak kiedy poznaje dziewczynę o imieniu Gemma, jej życie się zmienia. Lira jest podeksytowana nowym światem ale i przerażona. Musi zaufać obcum jej ludziom.


8. EFEKTY SPECJALNE
Czyli projekt, który jest motywem głównym tej powieści. Klonowanie ludzi. Mega zrobione. Wyczuwałam w klinice Haven trochę obóz z książek Alexandry Bracken. No cóż. Tutaj trochę mniej powiało oryginalnością ale robiło wrażenie. Ogólnie cały salony pomysł chorego profesorka wprawia w osłupienie.


9. KOMU POLECAM
Młodzieży. I każdemu, kto potrzebuje małej dawki adrenaliny.


10. OPISZ W 5 SŁOWACH
Niezwykła. Zaskakująca. Tajemnicza. Przerażająca. Zapamiętana.

7 komentarzy:

 1. Muszę chyba spróbować ją przeczytać. W końcu takie niezwykłe książki nie trafiają się zbyt często:-P

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ciekawa! Chyba jednak dam szansę tej autorce ;)
  Pozdrawiam i zapraszam
  Zaczytana

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam wielką ochotę na tą książkę i nie wiedzieć czemu jakoś zawsze odkładam ją na zaś.. :/

  OdpowiedzUsuń
 4. Podoba mi się to, że można czytać na kilka różnych sposobów - super, nigdy się nie nudzi i przede wszystkim można odkrywać tę książkę ciagle na nowo ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Dobrze, że JĄ mam! Teraz tylko czeka na swoją kolej, a lista następnych jest dość długa...;-)
  Buziaki, A!
  www.poczytujac.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. Jestem bardzo ciekawa tej książki, bo jak na razie spotykam się z samymi pozytywnymi recenzjami :D
  Pozdrawiam! ;* Dolina Książek

  OdpowiedzUsuń
 7. No to mnie zaciekawiłaś, na pewno tą książkę przeczytam, bynajmniej w najbliższym czasie. Pozdrawiam i zapraszam do siebie :D
  https://okularnicaczyta.blogspot.com/2017/09/recenzja-drugi-koniec-swiata-magorzata.html

  OdpowiedzUsuń